در باره داستانهای رادیوئی

داستانهای رادیوئی تاریخ خاص خود را دارند و نمی‌توان آنها را با ژانرهای دیگر ادبی از قبیل داستان یا داستان کوتاه یا حتی نمایشنامه تئاتر که نزدیکی و قرابت زیادی با نمایشنامه‌های رادیوئی دارد، درهم ادغام کرد.

داستانهای رادیوئی، همانطور که از نامشان پیداست هم با داستان و هم با رادیو ارتباط دارند. اولین داستان رادیوئی جهان، داستانی بود به نام "کمدی یک خطر[1]" که رادیو بی‌بی‌سی در تاریخ 15 ژانویه 1924 آن را پخش کرد و اولین داستان رادیوئی آلمانی نیزده ماه بعد یعنی در24 اکتبر همان سال پخش شد.

 در 30 اکتبر 1938 در نیویورک واقعه‌ای رخ داد، که شاید با موضوع بحث ما بطور مستقیم رابطه‌ای نداشته باشد، ولی ابراز آن هم شاید خالی از فایده نباشد. در این روز داستانی از رادیو پخش می‌شد با نام جنگ جهان‌ها[2]، که هم عنوان این داستان رادیوئی و هم موقعیت زمانی پخش آن، باعث شدند که تعداد زیادی از شنوندگان رادیو نیویورک که از شنیدن آن ناراحت شده بودند و می پنداشتند که واقعا جنگی بین جهان‌ها رخ داده  و مریخی‌ها به زمین حمله کرده‌اند، به دفتر رادیو و به شهرداری نیویورک و اداره پلیس تلفن می‌کردند و علت جنگ را می‌پرسیدند.

 

نوع‌شناسی داستانهای رادیوئی

 

داستانهای رادوئی انواع و اقسام مختلف دارند.

  • قسم اول داستانهای رادیوئی هستند که شاید بتوان آنها را داستانهای رادوئی با صوت اصلی نامید. در این نوع داستان رادیوئی فقط اصواتی پخش می شوند که به طور مستقیم و اصل صبط شده‌اند . منظور از اصوات هر گونه موسیقی و صدا و صوتی است که در این داستان به کار می‌رود.
  • قسم دوم داستان کوتاه رادیوئی است. طول این نوع داستان کوتاه رادیوئی معمولا از 3 دقیقه تجاوز نمی‌کند و در این قسم داستان رادیوئی، گرچه داستان کوتاه رادوئی نامیده می‌شود، ولی در حقیقت داستان تعربف نمی شود، زیرا که در 3 دقیقه نمی‌توانی داستانی تعریف کرد. اینجا از شنیده‌ها سخن گفته می شود. آنچه ما شنیده‌ایم و بر ما اثر گذاشته است. از احساسات و عواطف گفته می شود. گاهی هم موسیقی در این داستان کوتاه گنجانده می شود یا موسیقی با متن در هم آمیخته می شود.
  •     

 

 

 

 

 

 

 


[1] A Comedy of danger, by Richard Haughes

[2] The War of the Worlds, by H.G.Wells

/ 0 نظر / 38 بازدید