داستان گم شدن یک تصویر در آئینه - اثر هوفمان

داستان گم شدن یک تصویر در آئینه[1]

نویسنده: ا. ت. آ. هوفمان

 

بالاخره این‌چنین شد، که "اراسموس اشپیکهر[2]" آرزوئی را که سالیان سال در دل داشت، برآورده کرد.  وی با دلی شاد و کیسه‌ای پر از پول درون واگن نشست تا موطن شمالی خود را ترک کرده و به "ولشلند[3]" سفر کند.

زن خانه‌دار و‌ مهربان و متدین او هزاران قطره اشک ریخت.  او بعد از اینکه دهان و بینی  "راسموس[4]" کوچولو را پاک کرد، او را از زمین بلند کرده و درون واگن گذاشت، تا پدرش بتواند موقع خداحافظی وی را ببوسد.

زن‌خانه‌دار همچنان که گریه می‌کرد، گفت: "خدا نگهدار، اراسموس اشپیکهر عزیز و گرامی. من به خوبی از خانه‌ات مراقبت می‌کنم. فقط خوب به من فکر کن و به یاد من باش. به من وفادار باش و کلاه سفری‌ات را هم گم مکن، موقعی که از واگن به بیرون نگاه می‌کنی. چون این عادت توست.

اشپیکهر قول مساعد داد.

اراسموس در فلورانس زیبا، تعدادی از هم‌میهنانش را یافت، که سرشار از نیروی جوانی و زندگی بودند و غرق در لذایذ زندگی‌ای شده بودند، که این مملکت به طور وافر در اختیار آنها قرار داده بود.

اراسموس خود را به عنوان رفیق خوبی به آنها معرفی کرده بود و آنها همه کاری با هم می‌کردند. خصوصا اینکه اراسموس روحیه و استعداد خاصی در کارهای تفریحی داشت و این کار او باعث تسریع این امور می‌شد.

بدین ترتیب بود که این افراد جوان (اراسموس 27 ساله را نیز باید جزء آنها دانست)، شبی در یک باغ منور جشنی بر پا ساختند. هر کدام از آنها به جزء اراسموس یک زن دوست داشتنی را به همراه خود آورده بودند. مردان در لباس قدیمی آلمانی و زنان در دامن‌های رنگارنگ ظاهر شدند. هر کسی به طور خاصی و با فانتزی مخصوصی لباس پوشیده بود. آنها به گل‌های الوان و متحرکی شبیه بودند.  

وقتی که کسی به زبان ایتالیائی و همراه با ماندولین آوازی می‌خواند، مردان حاضر در مجلس همراه با جرینگ جرینگ لیوان‌هایشان سرودی به زبان آلمانی می‌خواندند.

ایتالیا سرزمین عشق است. باد شامگاهی همانند آه مشتاقانه‌ای می‌وزید. مانند عشاقی که در میان انبوه عطر نارنج و یاسمن باغ‌ها را درمی‌نوردیدند و با بازی زنها ادغام می شدند. زنانی که وجودشان به اپرای کوچک و ظریف  مضحکی می‌مانست. بازی‌ای که خاص  زنان ایتالیائی است.

امیال‌ها پرسروصداتر و شلوغ‌تر شدند. فریدریش که از همه شلوغ‌تر بود، بلند شد. یک دستش را بر روی شانه‌ی مترس‌اش نهاده بود، و با دست دیگرش لیوانی را که شرابی سیسیلی در آن ریخته بود، بلند کرده و گفت: "کجا می‌توان یک چنین مجلسی مملو از امیال آسمانی و خوشبختی را جست، غیر از اینجا. نزد شما. نزد شما زنان خوب و شیرین‌زبان ایتالیائی. شما خود عشق هستید. فریدریش صورتش را به طرف اشپیکهر برگردانده و ادامه داد: ولی تو اراسموس، مثل اینکه این‌ها همه برایت بی‌اهمیت هستند. زیرا برخلاف قول و قراری که قبلا گذاشتیم، هیچ مترسی را با خودت به اینجا نیاوردی، بلکه امروز هم چنان گرفته و غمگین و در خود فرورفته‌ای که اگر شجاعانه آواز نمی‌خواندی و مشروب نمی‌خوردی، من فکر می‌کردم که تو یک‌باره به یک انسان خسته کننده و مالیخولیائی مبدل شده‌ای.

اراسموس در جواب فریدریش گفت: "من باید به تو اعتراف کنم که من بدین گونه نمی‌توانم شادی کنم.  تو می‌دانی که من در خانه‌ام یک زن‌ خانه‌دار خوب و متدین دارم، که از اعماق قلبم دوستش دارم و فکر می‌کنم که این کار من به او نوعی خیانت باشد که من در یک بازی حتی برای یک شب، اوقاتم را با یک مترس بگذرانم. برای شما‌ها جوانان مجرد، چیز دیگری است، ولی برای من، یک پدر خانواده‌ و متاهل چیز دیگری است. "

جوانان شروع به خندیدن کردند. زیرا هنگامی‌که اراسموس کلمه‌ی "پدرخانواده" را بر لب می‌آورد، سعی داشت تا چهره‌ی شاد و بشاش و جوانش را با خطوط و چین و چروک پر کند و این کار او زحمت مضحکی بیش نبود.       

مترس فریدریش درخواست کرد تا گفتار اراسموس از آلمانی به ایتالیائی ترجمه شود. بعد با چهره‌ای بسیار جدی رو به اراسموس نموده و با انگشت بلند کرده‌اش با صدائی ضعیف ولی تهدید‌کننده گفت: "تو یک آلمانی سرد سرد هستی! مواظب خودت باش. تو هنوز ژولیتا را ندیده‌ای"

درهمین موقع سروصدائی در نزدیکی در ورودی باغ به گوش رسید و از دل شب سیاه تصویر زیبای زنی در روشنائی شمع‌ها ظاهر شد.

لباس سفیدی که او به تن داشت و به سختی سینه‌ها، شانه‌ها  و کمرش را پوشانده بود، آستین‌های پری داشت که تا آرنج‌اش را با نوارهایش می‌پوشاند و چین‌های دامن‌اش تا زمین می‌رسید. موهایش را در جلو پیشانی‌اش فرق باز کرده بود و در پشت سرش آنها را ذبا رشته‌های زیادی بافته و آویز ان کرده بود. زنجیر طلائی که او به گردن آویخته و دستبند‌های گرانقیمتی که او به دستهایش بسته بود، زیبائی کهن و دوشیزه‌وارش را تکمیل‌تر می‌کردند و به این می‌مانست که  تصویری زنانه  از "روبن" یا "میریس"  در حال راه رفتن است.

دوشیزگان حاضر در مجلس با تعجب صدا می‌زدند: "ژولیتا!"

"ژولیتا" که زیبائی فرشته‌گونه و خیره‌کننده‌اش همه را تحت تأثیر خود قرار داده بود، با صدایی شیرین و گیرا شروع به سخن‌گفتن کرد: "بگذارید من هم در این جشن زیبای شما مردان آلمانی زرنگ و جوان سهیم و شریک باشم. من می‌خواهم پیش آن یکی که کاملا بی حوصله و بدون عشق اینجا آمده است، بروم."

این بگفت و به طرف اراسموس به راه افتاد و روی مبلی که در کنار اراسموس خالی مانده بود، نشست. زیرا که همه فکر می‌کردند که اراسموس هم زنی را به همراه خود خواهد آورد.

زنها با هم صحبت می‌کردند: "آه، ببینید که ژولیتا امروز چقدر زیبا شده است!"

مردها می‌گفتند: " اراسموس را امروز چه می‌شود. او امروز زیباترین زن را برنده شده و ما را به تمسخر گرفته است.

اراسموس در اولین نگاهی که به صورت "ژولیتا" انداخت، آن گونه حیرت کرد، که خودش هم ندانست که چه چیزی در اعماق وجودش چنین تکان خورد.

هنگامی‌که "ژولیتا" به او نزدیک شد، نیروی بیگانه‌ای در او پدید آمده و چنان سینه‌اش را فشرد که نفس‌اش بند آمد.      

هنگامی‌که مردان جوان زیبائی  و عزت نفس "ژولیتا" را می‌ستودند، اراسموس نیز با نگاهی خیره و لبان نیمه‌باز به ژولیتا می‌نگریست و اراده‌ی آن را نداشت که حتی یک کلمه بر زبان آورد.

ژولیتا جامی پر از می را برداشته و بلند شد. او جام می را با مهربانی به اراسموس تعارف کرد. اراسموس نیز جام می را گرفت. در همین موقع انگشتانش، انگشتان ظریف ژولیتا را لمس کرد. اراسموس شروع به نوشیدن کرد. آتش به درون رگهایش ریخت.

ژولیتا به شوخی پرسید: "دوست دارید که من مترس شما باشم؟"

ولی اراسموس ، همااند مجانین، خود را در مقابل ژولیتا بر زمین افکند و دستهایش را بر روی سینه‌اش نهاده و گفت: "آری! تو مترس من هستی. من همیشه تو را دوست داشتم. تو را، ای تصویر فرشتگان! من همیشه تو را در درون رؤیاهایم می‌جستم. تو خوشبختی من هستی. تو شادی منی. تو زندگی فوقانی منی.

همه فکر می‌کردند، که علت این کار اراسموس، نوشیدن شراب است، زیرا که هیچ کس از او تاکنون چنین حرکتی را ندیده بود. او انسان دیگری شده بود. "آری، تو، تو تمام زندگی منی. تو در درون من شعله‌ای روشن کرده‌ای. بگذار در تو خلاصه شوم. فقط در تو خلاصه شوم. من می‌خواهم تو شوم. آری. اراسموس چنین می‌گفت.

ولی ژولیتا به آرامی او را در آغوش گرفت. اراسموس بعد از اینکه کمی آرامتر شد، در کنار ژولیتا نشست و بازی امیال، که توسط ژولیتا و اراسموس متوقف شده بود، دوباره ادامه یافت.

وقتی که ژولیتا آواز می‌خواند، به این می‌مانست که اصوات آسمانی از اعماق سینه‌اش می‌جوشند و بیرون می‌آیند و این اصوات در درون همه شور و شوقی را باعث می‌شوند، که تا کنون هیچ کس آن را تجربه نکرده بوده، بلکه همه فقط آرزوی آن را داشتند.  صدای پر و اعجاب‌انگیزش به صافی بلور بود وگرمی خاصی داشت که همه را گرفتار خود می‌کرد.

مردان جوان مترس‌های خود را محکم در آغوش گرفته بودند و چشمان پر از آتش آنها به هم خیره شده بود. قرمزی مرموزی طلوع صبح را مژده می‌داد، که ژولیتا خبر داد، که جشن را به پایان برسانند. چنین نیز شد. اراسموس به ژولیتا پیشنهاد کرد، که او را بدرقه کند. ژولیتا قبول نکرد و در عوض، نشانی خانه‌ای را داد که او می‌توانست ژولیتا را بعدها در آنجا ملاقات کند.

موقعی که مردان جوان آلمانی آخرین سرود دسته جمعی آن شب را می‌خواندند، ژولیتا به آرامی از باغ خارج بیرون آمده و غیب شد.

فقط دیده شد که ژولیتا به دنبال دو نفر از مستخدمین مشعل بدست راه پر از شاخ و برگ باغ را طی می‌کرد. اراسموس جرأت تعقیب کردن او را نداشت.

مردان جوان، دست مترس‌های خود را گرفته و با قلبی مالامال از میل راه خانه را در پیش گرفتند. کاملا درهم و در اعماق وجودشان گرفتار اشتیاق و رنج عشق.  اراسموس نیز در قفای آنها به راه افتاد، و پیشخدمت کوچک او نیز مشعلی را برایش کرد.

بدین ترتیب او نیز از طریق خایابان متروکه‌ای راه خانه‌اش را در پیش گرفت. زیرا که دوستانش نیز ترکش کرده بودند. طلوع خورشید به آرامی بالاتر می‌آمد. مستخدم مشعل‌اش را با سنگهای خیابان خاموش کرد. ولی ناگهان در درون جرقه‌های مشعل پیکر عجیب و غریب  و لاغر و بلند مردی ظاهر شد، با دماغ عقابی و چشمان براق و گوشه‌‌های دهانی که به گونه‌ی بدطینتی آویزان شده بود. مرد دامن قرمزی پوشیده بود که دکمه‌های براق فلزی داشت و می‌خندید و با صدای نامطبوعی می‌گفت: " ها ها ها ها. شما حتما از یک کتاب مصور قدیمی بیرون آمده‌اید، با این پالتو و جلیقه‌ و ریش و سبیلی که دارید قیافه جالبی  برای خودتان درست کرده‌اید  آقای اراسموس. ولی آیا می‌خواهید که مردم در این خیابان شما را مسخره کنند؟ بهتر نیست که به لباس چرمی خود بازگردید؟

اراسموس با عصبانیت در جواب مرد گفت: "لباس من به شما چه ربطی دارد و می‌خواست که این مرد قرمز رنگ را به کناری زده و راه خود را ادامه دهد.

مرد در جواب اراسموس با صدای فریاد مانندی گفت: "خوبه، خوبه! زیاد عجله نکنید. الآن نمی‌توانید پیش ژولیتا بروید.

اراسموس فورا به طرف مرد برگشت و با صدای متوحشی گفت: "از ژولیتا چی گفتی؟ و یقه‌ی مرد قرمز رنگ را گرفت.

مرد قرمزرنگ فوری به سرعت تیر برگشت و تا اراسموس به خودش آمد که چه شده، غیبش زد.

اراسموس با تعجب سرجای خودش خشکش زده بود، با یک دکمه‌ی براق فلزی که در دستش باقی مانده بود و به مرد قرمزرنگ تعلق داشت که اراسموس از لباس او کنده بود.

مستخدم اراسموس گفت: "این مرد سینیور دکتر داپرتوتو[5] بود. او از شما چه می‌خواست؟

ولی اراسموس آگاه بود که اتفاقات عجیبی در شرف تکوین هستند و عجله داشت که وارد خانه‌اش بشود.

ژولیتا با مهربانی و خضوع  خاص خود به پیشباز اراسموس رفت. او در مقابل خاطرخواهی اراسموس انظباط ملایمی از خود نشان می‌داد. فقط گاهی چشمانش برق عجیبی می‌زدند و اراسموس حس می‌کرد که عرق سردی از اعماق وجودش بدن او را به لرزه در‌می‌آورد هنگامی که ژولیتا با نگاه عجیبی به او خیره می‌شد.

ژولیتا هرگز به اراسموس نگفت که او را دوست دارد. ولی نحوه‌ی برخورد او با اراسموس، او را واداشت تا بپذیرد که هر روز انوار محکمتری به دست و پای او بسته می‌شود. یک زندگی آفتابی و نورانی در انتظار او بود. او دیگر دوستانش را به ندرت می‌دید، زیرا که ژولیتا وی را به مجامع دیگر و بیگانه‌ای می‌برد.

اراسموس یک بار فریدریش را دیده بود. او دیگر اراسموس را رها نکرد. و هنگامی‌که اراسموس در گفتگوهایشان به یاد وطن و خانه‌اش افتاد، مطیع و نرم شده بود. فریدریش در همین لحظه گفت: " اشپیکهر، آیا می‌دانی که تو دوستان خطرناکی یافته‌ای؟ تو که باید دریافته باشی که ژولیتا یکی از خطرناک‌ترین مترس‌ هاست که تا کنون وجود داشته‌اند. مردم همیشه داستانهای اسرار‌آمیز و عجیب‌و‌غریبی پیرامون این شخص تعریف می‌کنند، که رنگ و بوی خاصی به این شخص می‌دهند. من از رفتار تو در‌می‌یابم، که ژولیتا قدرت عجیبی روی مردم دارد، که توان مقابله با آن نیست. تو  عوض شده‌ای. ژولیتا تو را اغوا کرده است. تو دیگر به زن خانه‌دار و متدینت فکر نمی‌کنی. "   

در این لحظه اراسموس با هر دو دستش، صورتش را پوشاند و با   صدای بلندی شروع به گریه کردن کرد. او اسم زنش را بر زبان می‌اورد و گریه می‌کرد.

فریدریش دریافت، که یک نبرد سخت و درونی آغاز شده است و چنین گفت: "اشپیکهر! بگذار زود از این سرزمین سفر کنیم. 

بله فریدریش، حق به جانب توست. من هیچ نمی‌دانم که چرا ناگهان چنین افکار تیره و تاری  به سرم می‌رند. من باید بروم. همین امروز باید بروم.

هر دوی آنها به سرعت از خیابان عبور کردند. سینیور داپرتوتو هم  عرض همان خیابان را طی می‌کرد و به روی اراسموس می‌خندید و می‌گفت: " آخ، عجله کنید، عجله کنید. ژولیتا منتظر شماست. با قلبی پر از اشتیاق و چشمانی پر از اشک. آخ، عجله کنید، عجله کنید. "

اراسموس مانند افراد برق‌گرفته شده بود.

فریدریش گفت: "این پسره! این شارلاطان حال مرا به هم می‌زند و حالا هم دارد مرتب پیش ژولیتا رفت‌و‌آمد می‌کند تا این معجونهایش را به او بفروشد.

اراسموس گفت: "چی گفتی؟ این پسره می‌ره پیش ژولیتا. پیش ژولیتا؟

صدای نازک و ظریفی از بالکن خانه‌ای به گوش می‌رسید: "پس شما کجائید، همه منتظر شما هستند، هیچ به من فکر نکردید؟"

این صدای ژولیتا بود. آن خانه هم خانه‌ی او بود. این دو رفیق بدون اینکه به این مسئله فکر کنند، جلوی خانه‌ی ژولیتا ایستاده بودند. اراسموس با یک پرش ناگهانی، به درون خانه پرید.

فریدریش آهسته گفت: "دیگه کار از کار این انسان گذشته و نمی‌توان او را از این وضع نجات داد، و از خیابان گذشت و رفت.

ژولیتا تا کنون چنین مهربان نبود. او همان لباسهای شب مهمانی را به تن داشت. صورتش می‌درخشید و زیبائی  و جوانی‌اش را بهتر نشان می‌داد. اراسموس همه‌ی آن چیزهائی را که با فریدریش در‌میان گذاشته بود، به کلی فراموش کرده بود. او اینک بیشتر از هر زمانی و بدون اینکه بتواند در برابر آن مقابله کند، این احساس خوشبختی و سعادت را داشت. ولی ژولیتا هم تا کنون چنان عشق‌اش را به او نشان نداده بود. مثل‌اینکه ژولیتا فقط به او توجه می‌کرد و او را می‌دید و برای او زنده بود.

قرار بود در یک ویلا که ژولیتا آن را برای تابستان اجاره کرده بود  جشنی گرفته شود. همه به آنجا می‌رفتند.  در این جمع یک جوان ایتالیائی بود، که واقعا کریه‌المنظر بود و عادات ناپسندتری داشت. او توجه زیادی به ژولیتا می‌کرد و بدین ترتیب حسادت اراسموس را تحریک می‌کرد،که داشت خشمگین از دیگران فاصله می‌گرفت و تک و تنها در یکی از خیابانهای مشجر باغ بالا و پائین می‌رفت.

ژولیتا به دیدار اراسموس رفت. "ترا چه می‌شود؟" مگر تو کاملا مال من نیستی؟ " ژولیتا با این کلمات و با بازوان لطیفش اراسموس را در آغوش گرفت و بوسه‌ای بر روی لبانش نشاند. اشعه‌های آتش همه‌ی وجودش را فرا گرفتند و او در خشمی عاشقانه معشوق خویش را در آغوش کشیده و فریاد زد: نه! من نمی‌گذارم. حتی اگر در آتش دوزخ بسوزم!

ژولیتا در این هنگام لبخند عجیبی بر لب داشت و اراسموس باز هم با همان نگاه عجیب و غریبی روبرو بود، که عرق سردی بر پشت او می‌نشاند.

آن دو دوب

/ 0 نظر / 7 بازدید